Procedura wzmożonego reżimu sanitarnego dla Żłobka Bajka
Niniejsze procedury zostały opracowane w oparciu o Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego mające na celu przeciwdziałanie epidemii COVID 19. Obowiązują one w Placówkach prowadzonych przez Firma ANNA Anna Gruzla, min. w:
Żłobku Bajka
ul.Piastowska 189 w Częstochowie
powstały w ramach projektu :„Aktywizacja zawodowa osób wyłącznych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi, przez utworzenie 40 nowych miejsc w nowo powstałym żłobku w Częstochowie”
Projekt jest realizowany przez Annę Gruzla prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą FIRMA ”ANNA” ANNA GRUZLA, będącą właścicielem i organem prowadzącym „Żłobek Bajka”, z siedzibą w miejscowości Częstochowa (42-202), przy ul. Olsztyńskiej 43/4 (zwaną dalej „Realizatorem projektu”), na podstawie Umowy o dofinansowanie nr: UDA-RPSL.08.01.03-24-0287/18-00, zawartej z Zarządem Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem Projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej 80 osób, w tym 40 kobiet i 40 mężczyzn, sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3, poprzez zwiększenie w latach 2019-2021 dostępności opieki w nowo utworzonym żłobku w Częstochowie dla 40 dzieci, co umożliwi Rodzicom/Opiekunom prawnym powrót na rynek pracy.
Informacje dotyczące Projektu, w tym wzory dokumentów, znajdują się na stronie internetowej: http://bajkowyminizlobek.pl/.
LIczba dzieci, która może przebywać w Placówkach przy zachowaniu obecnie obowiązującymi wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego:
Żłobek Bajka
GR I – 12 -oro dzieci
GR 0 – 10 -oro dzieci
w każdej z tych Placówek Dyrektor Placówki może podjąć decyzję o zwiększeniu liczby dzieci w każdej grupie o maksymalnie 2 dzieci.
Procedura Porannego Przyjęcia Dziecka
– do Placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,
– Dzieci do Placówki są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe
– do Placówki nie zostanie przyjęte dziecko, jeżeli w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy domownicy muszą pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
– uczula się na odpowiedzialność Rodzica za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do Placówki;
– przed wejściem do budynku będzie do dyspozycji płyn dezynfekujący do rąk; należy go obligatoryjnie użyć przez osoby dorosłe wchodzące do Placówki;
– w szatni Rodzic przebywa w maseczce zasłaniającej nos i usta, dezynfekuje ręce- jeśli nie uczynił tego wchodząc do budynku lub zakłada jednorazowe rękawiczki ochronne. Płyn dezynfekujący oraz rękawiczki zapewnia Placówka
– Rodzice mogą wchodzić z Dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
– aby nie krzyżować dróg Rodzica przyprowadzającego dziecko, Rodzic wchodzi do Placówki wejściem przez szatnię, zaś po rozebraniu w szatni dziecka i po zaprowadzeniu do Sali wychodzi z budynku głównym wejściem, nie blokując tym samym Rodzica, który może w międzyczasie już szykować do pozostawienia kolejnego Maluszka.
– każdy Rodzic zaprowadza swoje Dziecko do sali docelowego pobytu,
– dziecko przy wejściu do Sali ma mierzoną temperaturę w obecności Rodzica. Temperatura powyżej 37’0 dyskwalifikuje z pozostawienia Dziecka w Żłobku. (Granica temperatury ustalona z uwzględnieniem błędu pomiaru, lekkiego ząbkowania, czy płaczu przy rozstaniu)
– Temperatura wpisywana jest do Zeszytu Pomiaru Temperatury wspólnego dla wszystkich Dzieci. Nie ma obowiązku podpisu Rodzica pod pomiarem jego dziecka.
– Rodzice powinni zachować dystans społeczny w stosunku do opiekunów w żłobku oraz
– nie zabieramy z domu zabawek. Zabrane pozostaną w szatni lub zabrane przez Rodzica.
Procedura Przebywania w Placówce
– dzieci przebywają w jednej wyznaczonej stałej sali, do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
– W Placówce Rodzice i Personel przebywa w maseczkach ochronnych na twarzy lub przyłbicach, stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów;
– Personel ma zapewnione maseczki ochronne, rękawiczki oraz środki higieniczne i dezynfekujące i używa ich w razie konieczności.
– Personel przychodzący do pracy także ma mierzoną temperaturę,wpisywaną do Zeszytu Pomiaru Temperatury. Temperatura powyżej 37’0 wskazuje na konieczność konsultacji z lekarzem, z równoczesnym zakazem przebywania w Placówce. W takiej sytuacji Właściciel powinien zapewnić liczbę personelu opiekuńczego stosownie do liczby przebywających Dzieci w Placówce.
– Personel powinien zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni Placówki, wynoszący min. 1,5 metra.
– uwaga: temperaturę należy mierzyć dwa razy dziennie zarówno dzieciom jak i pracownikom; pomiar należy wpisać do Zeszytu Pomiaru Temperatury
– Personel ma do dyspozycji w każdym pomieszczeniu pracy płyn do dezynfekcji rąk oraz środki higieniczne.
– należy myć ręce tak często jak to konieczne, lecz nie rzadziej niż: przed posiłkami i po nich, po toalecie, po powrocie z placu zabaw/spaceru, po czynnościach brudzących np. malowanie farbami etc,
– personel używa rękawiczek jednorazowych przy czynnościach higienicznych, np. przewijanie.
– po nieobecności dziecka związanej z chorobą rodzice powinni przedstawić zaświadczenie od lekarza, zezwalające na powrót do Placówki; respektowane będą także pisemne oświadczenia Rodziców w tym zakresie.
– z sali usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) powinnny być one systematycznie dezynfekowane.
– sala, w której przeprowadzane są zajęcia winna być wietrzona raz na godzinę.
– monitorowane są codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, ram łóżeczek lub leżaczków, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba, że jest tyle zabawek , że każde dziecko bawi się inną).
– sale i pomieszczenia dezynfekowane są minimum raz dziennie, z zachowaniem zaleceń producenta produktu,
– organizując dzieciom miejsce do spania, zachowany jest dystans pomiędzy leżaczkami czy łóżeczkami, a po zakończeniu odpoczynku zdezynfekowane
– pościel jest prana 1 raz w tygodniu,
– unika się organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, organizowane są zajęcia relaksacyjne
– w miejscach roboczych udostępnione są instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, ich dezynfekcji.
Wyjścia na plac zabaw.
– Dzieci, pod nadzorem opiekuna, mogą korzystać z istniejących na terenie instytucji placów zabaw. Wychodzenie na plac zabaw poszczególnych grup zorganizowane będą tak, aby nie kontaktowały się ze sobą wzajemnie.
– zabawki na placu zabaw podlegają codziennej dezynfekcji. W przypadku braku takiej możliwości – opiekunowie grup nie będą wychodzili z dziećmi na wewnętrzny plac zabaw.
Przy stwierdzeniu podejrzenia zakażenia Dziecka należy:
– zaprowadzić dziecko do osobnego pomieszczenia pełniącego funkcję izolatki; poinformowania Rodziców Dziecka o konieczności pilnego odebrania Dziecka;
– Zdezynfekowania następnie izolatki po opuszczeniu jej przez Dziecko.
– lekarz lub służby sanitarne mogą zlecić przeprowadzenie testów na obecność SARS-COV-2. Należy współpracowac z nimi, jeśli zajdzie taka konieczność.
Należy także niezwłocznie poinformować Właściciela Placówki o liczbie dzieci lub sytuacji podejrzenia zakażenia.
Przy stwierdzeniu podejrzenia zakażenia Personelu należy:
– Pracownika z niepokojącymi objawami należy niezwłocznie odsunąć od pracy
– zaprowadzić pracownika do osobnego pomieszczenia pełniącego funkcję izolatki;
– należy poinformować odpowiednie służby sanitarne. Mogą one zlecić przeprowadzenie testów na obecność SARS-COV-2. Należy współpracowac z nimi, jeśli zajdzie taka konieczność.
– w razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, ze mogą być zakażeni koronawirusem.
– Należy powstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscową stację sanitarno- epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń,
– obszar, w którym poruszał się pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować,
– rekomenduje się też ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie
Należy także niezwłocznie poinformować Właściciela Placówki o sytuacji podejrzenia zakażenia.
Wydawanie posiłków.
Obowiązują zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników odpowiedzialnych za wydawanie posiłków. W miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów.
Dostawca posiłków ma obowiązek używania pojemników jednorazowych.
Posiłki zorganizowane są w miejscach do tego przeznaczonych, dopuszcza się zmianowe wydawanie posiłków w każdej grupie, oraz czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
Jednocześnie podkreśla się, iż w naszych Placówkach każda grupa dzieci ma swoje osobne miejsce do spożywania posiłków;
Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
– korzystanie z dystrybutorów wody wyłącznie przez pracowników, tak aby dzieci nie miały bezpośredniej styczności ze źródłem wypływu wody. Dzieciom wodę podaje opiekun.
OŚWIADCZENIE RODZICA / OPIEKUNA PRAWNEGO DZIECKA, KTÓRE UCZĘSZCZA DO ŻŁOBKA BAJKA
- Zapoznałam/em się i akceptuję procedury bezpieczeństwa w trakcie epidemii COVID-19 obowiązujące w żłobku nowe zasady higieny i nie mam w stosunku do nich zastrzeżeń.
- Jestem świadoma/y możliwości zarażenia się mojego dziecka, mnie, moich domowników, opiekunów w żłobku i innych dzieci w żłobku COVID-19. Jestem świadoma/y iż podanie nieprawdziwych informacji naraża na kwarantannę wszystkich uczestników opieki wraz z opiekunami i dyrekcją jak również ich rodzinami.
- Odpowiedzialność za podjętą przeze mnie decyzję związaną z przyprowadzeniem dziecka do Placówki dowożeniem go do wskazanej wyżej placówki opiekuńczej, tym samym na narażenie na zakażenie COVID-19 jest po mojej stronie.
- Nie jestem ja, ani moi najbliżsi domownicy (osoby zamieszkałe pod tym samym adresem) objęci kwarantanną, a każdy z domowników jest zdrowy.
- W czasie przyjęcia dziecka do żłobka moje dziecko jest zdrowe. Nie ma kataru, kaszlu, gorączki, duszności, ani nie wystąpiły u niego żadne niepokojące objawy chorobowe.
- W ciągu ostatnich 24 godzin nie wystąpiły u mojego dziecka: gorączka, duszności, katar, kaszel, nie miało ono styczności z osobami, które wróciły z zagranicy lub odbywały kwarantannę.
- Wyrażam zgodę na każdorazowe mierzenie temperatury mojego dziecka przy przyjęciu do żłobka i pomiar temperatury w trakcie trwania opieki.
- Moje dziecko nie będzie przynosiło do żłobka żadnych zabawek ani przedmiotów z zewnątrz.
- Zostałem poinformowana/y, iż zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego dziecko nie będzie wychodziło na spacery podczas pobytu w żłobku.
- Zostałem poinformowana/y, iż zgodnie z procedurami w szatni może znajdować się maksymalnie 1 rodzic/opiekun prawny z Dzieckiem co 1,5 metra. W przypadku gdy w szatni już przebywa maksymalna wskazana w procedurze ilość osób będę oczekiwać na swoją kolej na zewnątrz przed drzwiami. Podczas wejścia do żłobka konieczne jest posiadanie przez Rodzica maseczki ochronnej i rękawiczek lub należy dezynfekować ręce. Przez wzgląd na sytuacje należy przekazać dziecko opiekunowi w maksymalnie krótkim czasie bez zbędnego przebywania w Placówce. Aby nie krzyżować dróg Rodzica przyprowadzającego dziecko, Rodzic wchodzi do Placówki wejściem przez szatnię, zaś po rozebraniu w szatni dziecka i po zaprowadzeniu do Sali wychodzi z budynku głównym wejściem, nie blokując tym samym Rodzica, który może w międzyczasie już szykować do pozostawienia kolejnego dziecka.
- W przypadku gdyby u mojego dziecka wystąpiły niepokojące objawy chorobowe zobowiązuję się do każdorazowego odbierania telefonu od opiekunów żłobka, odebrania dziecka w trybie natychmiastowym z wyznaczonego z żłobku pomieszczenia do izolacji.
- O każdorazowej zmianie powyższych oświadczeń natychmiast powiadomię Dyrekcję Żłobka.
- Zapoznałem się z informacjami udostępnionymi przez Dyrekcję Żłobka w tym informacjami na temat zakażenia COVID-19, najważniejszymi numerami telefonów wywieszonymi na terenie placówki dostępnymi dla Rodziców.
- Wyrażam zgodę na przekazanie terenowej jednostce Sanepidu danych osobowych w przypadku zarażenia COVID-19.
Podpis Rodzica/Opiekuna prawnego
